Uygulama Nasıl Yapılır

Bu yazıda size uygulama fikirlerinizi hayata geçirmeyi göstereceğim. Biz dalmak iOS geliştirmeXcode ve Swift ile. Uygulama geliştirme sürecini hızlandırmak için hangi araçların kullanılacağını öğrenirsiniz. Uygulamanızı başlattıktan sonra ne olur? Hepsi burada…

Bir uygulama yapmak için 9 adım:

 1. Uygulama fikrinizi çizin
 2. Biraz pazar araştırması yapın
 3. Uygulamanız için örnekler oluşturun
 4. Uygulamanızın grafik tasarımını yapın
 5. Uygulama açılış sayfanızı oluşturun
 6. Xcode ve Swift ile uygulamayı yapın
 7. App Store’da uygulamayı başlatın
 8. Doğru insanlara ulaşmak için uygulamanızı pazarlayın
 9. Uygulamanızı kullanıcı geri bildirimleriyle geliştirin.

1. Uygulama Fikrinizi Kroki

Her uygulama bir fikirle başlar. Büyük, çığır açan veya zeki olması gerekmez. Sadece bir fikir yeterince iyidir.

Uygulama fikrinizi kalem ve kağıtla çizin. Amaç fikri somutlaştırmaktır. Uygulamayı geliştirmeye başlamadan önce uygulamanızın nasıl çalıştığını ve özelliklerinin ne olduğunu tanımlayın. Bu kadar basit!

Uygulama fikrinizi çizmek için herhangi bir özel araca ihtiyacınız yok. Bir kalem ve bir not defteri yeterli. Eskiz yapmaya başlayın, bir özellik listesi yapın ve fikrin kağıt üzerinde hayata geçip gelmediğine bakın.

Uygulamanın özelliklerini iki gruba ayırmayı seviyorum: mutlaka olması gerekenler ve iyi olması gerekenler. Olması gerekenler, uygulamanızın onsuz yapamayacağı özelliklerdir ve çekici olması güzel, harika ancak çok önemli olmayan özelliklerdir.

Bir uygulama yaptığınızda, uygulamanın mümkün olduğunca yalın ve kaba olmasını istersiniz . Buna Minimum Uygulanabilir Ürün (MVP) denir. Neyin önemli olduğuna odaklandığınızda, uygulama geliştirme sürecinizi hızlandırır ve uygulamanızı aksiliklere karşı daha esnek hale getirirsiniz.

İyi bir uygulama iyi bir şey yapar. Bazı örnekler:

 • Bear gibi bir not alma uygulaması not almakta iyidir
 • Uber gibi bir ulaşım uygulaması, insanların A’dan B’ye gitmesine yardımcı oluyor
 • İki Nokta gibi bir oyun uygulaması insanları eğlendirmede iyidir

Birçok özelliğe sahip bir uygulama yapmak cazip geliyor. Bu sadece uygulamanızın iyi olduğu şeyleri gizler. Uygulamanızın yalnızca bir şey yaptığından ve iyi çalıştığından emin olun.

2. Bazı Pazar Araştırmaları Yapın

Uygulama yapmanın önemli bir parçası olmasına rağmen, pazar araştırması genellikle uygulama geliştiricileri tarafından atlanır.

Bir uygulama yapmadan önce, uygulama fikrinizin iyi olup olmadığını bilmek istersiniz. Gibi sorular soruyorsun:

 • Pazardaki alternatif uygulamalar ve rakipler nelerdir?
 • Potansiyel müşteriler ne istiyor? İhtiyaçları ve arzuları neler?
 • Uygulamam için ne kadar ücret almalıyım? İyi bir iş modeli nedir?

Yapma pazar araştırması uygulamanızın erken bir çok hata yapmaktan kaydedebilirsiniz yapmadan önce. Varsayımları onaylar ve potansiyel müşterilerin ihtiyaçlarını değerlendirirsiniz.

İki tür pazar araştırması özellikle yararlıdır:

 • Rakiplerinizin hangi hataları yaptığını bulma
 • İnsanların sizinki gibi bir uygulama aradığını bulma

Doğru! Bir uygulamanın talebini önce yapmadan tahmin edebilirsiniz . Gelen bu makalede ben tam olarak nasıl bir basit bir yapılacaklar listesi uygulaması için talep ölçmek için Google Trends ve Kelime Planlayıcı’yı kullanmaya göstereceğiz.

İçgörü bulmak da başka bir amaca hizmet eder. Konuşmak için müşterilerinizin yerine yürümek istiyorsunuz. Bilgisayarınızın önünde güvenle otururken ihtiyaçları ve istekleri değerlendirmek yerine, oraya çıkıp insanlarla konuşmak istersiniz.

Uygulamanız kimin için? Neye benziyorlar? Uygulamanız, kullanıcıların mücadele ettiği belirli bir sorunu nasıl etkiler? Şu anda bu problemi nasıl çözüyorlar?

Araştırmanıza dayanarak, uygulamanızın çözdüğü sorunu ve bu sorunu kimin için çözdüğünü açıkça belirleyebilirsiniz. Bu bilgileri, kullanıcılarına daha iyi hizmet veren bir uygulama yapmak için kullanırsınız.

Bazen sadece kendin için bir uygulama yapmak istiyorsun. Ve bu tamam! Eğlencesi için araştırma yapabilir, zanaatınızı pratik edebilir ve uygulamanızı uygun gördüğünüz halde yapabilirsiniz. Yine de hazırlık, araştırma ve içgörünün önemini küçümseme!

3. Uygulamanızın Örneklerini Oluşturun

Uygulamayı oluşturmaya başlamadan önce örnekler hazırlamak en iyisidir. Bir mockup, uygulamanızın düzeninin, kullanıcı arabirimlerinin (kullanıcı arayüzleri) ve akışının kaba taslak çizimidir .

Maketler yok şunlardır:

 • İnce taneli UI öğeleri
 • UI öğelerinin tam konumlandırılması
 • Karmaşık renk şemaları ve etkileri

Bir mockup, bir uygulamanın neye benzediğini, sizi gereksiz ayrıntılarla rahatsız etmeden gösterir. Uygulamanızın tasarımına estetik bir yaklaşım yerine işlevseldir.

Bir mockup , uygulamanızın akışını ve etkileşimlerini de tanımlamalıdır . Bu düğmeye dokunduğunuzda ne olur? A ekranından B ekranına nasıl geçersiniz? Uygulamanızın gezinme akışı nedir?

Uygulamanızın bir maketini yapmak için Balsamiq Maketlerini kullanmanızı tavsiye ederim . Yazılım çok sayıda UI şablonu içerir ve pürüzlülük ile esneklik arasında iyi bir denge kurar.

Bir müşteri veya işveren için bir uygulama yaparken, bir maket oluşturmak, uygulamayı oluşturmadan önce onlara nihai sonucu göstermek için iyi bir fırsattır. Maketlerini kullanarak UI aracılığıyla onlara rehberlik edebilir ve tüm uygulamayı görmelerine ve hayal etmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Maketinin yanında işlevsel bir teknik tasarım oluşturmak da harika bir fikir. Uygulamanın basit kelimelerle ne yaptığını tarif edersiniz. Mockup yazılımınızda ek açıklamalar oluşturabilir veya uygulamanın nasıl çalıştığını açıklayan bir metin belgesi oluşturabilirsiniz.

Maket yapma konusunda yetersiz kalmayın. Bir mockup, temel UI / UX sorunlarını erken çözmenize yardımcı olur ve ekibinizi, müşterinizi veya işvereninizi uygulama projenize kaydetmenin harika bir yoludur.

4. Uygulamanızın Grafik Tasarımını Yapın

Artık projeniz şekillendiğine göre, uygulamanız için bir grafik tasarım yapma zamanı. Uygulamanızın tasarımı piksel mükemmel görsel detaylar, grafik efektleri, görüntü varlıkları ve hatta bazen animasyonlar ve hareket tasarımı içerir.

Uygulamanızın grafiklerini oluşturmak için iki yaklaşım öneririm:

 1. Bir grafik şablonu ile kendin yap
 2. Profesyonel bir grafik tasarımcı işe alın

Profesyonel grafik tasarımcıları, zanaatlarını pratik etmek ve mükemmelleştirmek için yıllarını harcarlar ve iyi bir grafik tasarımcı, (geliştirici olduğunuzu varsayarsak) sizin gibi deneyimsiz bir tasarımcıdan 100 kat daha yüksek sonuçlar verebilir.

Bir uygulama geliştiricisi olarak güçlü yanlarınızla oynamanız gerekir ve bu, dış kaynak kullanımı konusunda özellikle iyi olmadığınız anlamına gelir. Profesyonel bir grafik tasarımcı kiralamak için Upwork veya Toptal gibi platformlardan yararlanın .

Yalnız gitmek istersen, tekerleği yeniden icat etmeyin. İOS uygulamalarında zaman kazanmak için özel olarak yapılmış bir tasarım şablonu kullanın. Kendi tasarımınızı oluşturmak için şablonun yapı taşlarını kullanın ve sonra bunları kişiselleştirin.

Özellikle Facebook’tan gelen iOS 11 kiti yararlıdır, çünkü iOS’un piksel mükemmel UI öğelerini içerir. Varsayılan iOS UI ile ayrıntılı örnekler oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Başka birinin orijinal eserini kullanırken telif hakkı ve lisansın farkında olun. Telif hakkı yasası gerçek ve evrenseldir. İnternette bulduğunuz şeyleri kopyalayıp kullanamazsınız. Bir kullanım lisansı açıkça belirtilmediğinde, işi kendi projelerinizde kullanamayacağınızı varsayalım.

Uygulamanız için grafik tasarım oluşturmak üzere Photoshop, Sketch ve Affinity Designer gibi araçları kullanabilirsiniz. Sketch’ı öneriyorum , çünkü mobil uygulama tasarımları için yerleşik destek var ve doğrudan @ 2x ve @ 3x resim varlıklarına dışa aktarabilir.

Hedeflediğiniz nihai sonuç (veya “teslim edilebilir”), Xcode’a aktarabileceğiniz bir dizi görüntü ve varlıktır. Arayüz Oluşturucusu’ndaki işiniz için grafik dosyalarını temel olarak kullanıyorsunuz (aşağıya bakınız).

Bir Sketch veya Photoshop tasarımını doğrudan içe aktaramazsınız, bu nedenle uygulamanızı oluşturmak için arayüzü Interface Builder’da ve / veya Xcode’da yeniden oluşturmanız gerekir. Arayüz Oluşturucu’da görünümler düzenler, görüntü varlıklarını içe aktarır ve uygulamanızın kullanıcı arayüzünü hayata geçirmek için Otomatik Düzen kısıtlamaları ayarlarsınız.

Oh, ve İnsan Arayüzü Kılavuzunu kontrol etmeyi unutma . İOS tasarımının nasıl çalıştığını anlamak için son derece faydalıdırlar, böylece uygulamanızı yaparken iOS tasarımından yararlanabilirsiniz.

Profesyoneller arasında diğer profesyonellerden, özellikle tasarımcılara, geliştiricilere ve pazarlamacılara ücretsiz tavsiye alma eğilimi vardır. Bunu düşün! Tasarımcı arkadaşınızdan neden tasarımlarınızı ücretsiz olarak incelemesini istiyorsunuz, ancak neden doktorunuzdan, dişçinizden veya endokrinolojistinizden size ücretsiz danışmanlık hizmeti vermesini istemiyorsunuz?

5. Uygulamanızın Açılış Sayfasını Oluşturun

Pazarlama, uygulama geliştiricileri için sıklıkla göz ardı edilen ve hafife alınan bir konudur. Sadece harika bir uygulama yaptığınız için insanların onu bulacağı anlamına gelmez.

En azından uygulamanız için ve ideal olarak uygulamanızı oluşturmadan önce bir açılış sayfası oluşturmalısınız. İşte bir örnek:

Bu web sitesi benim uygulamamız olan Crest için . Uygulamanın ne yaptığını, kimin için olduğunu ve neden yararlı bir uygulama olduğunu kısaca açıklar. Sayfa ayrıca , uygulama davet bekleme listesine kaydolmak için bir harekete geçirme ifadesi (CTA) içerir .

Bu, erken dönemde potansiyel uygulama kullanıcılarıyla bağlantı kurmak için bir fırsattır. Bir uygulama geliştiricisi olarak, görüşme yapabilmeniz için potansiyel müşteri ile aranızdaki müşteriyle bağlantı kurmak istersiniz. Böyle bir konuşma daha sonra bir kullanıcının uygulamanızı denemesine veya müşteri olmasına yol açabilir.

Uygulamanızın sayfasının aşağıdaki bileşenlere ihtiyacı var:

 • Sayfanın üstündeki açık başlık
 • Kısa bir tanıtım paragrafı veya açıklayıcı video
 • Bir uygulama ekran görüntüsü veya iPhone mockup
 • Bir harekete geçirme ifadesi, yani uygulamayı kaydettirmek veya yüklemek için
 • Uygulama özelliklerinin ve avantajlarının bir dökümü
 • Uygulamanın oluşturucuları hakkında bir hikaye veya “Hakkımızda” bölümü

Bu elementlerin tam sırası ile oyun oynayabilirsiniz. Başlığı koymak ve sayfanın “katlama” sının üstündeki eyleme geçmek en iyisidir. Ancak, insanlarla bu kişisel bağlantıyı kurmak için sayfada bir hikaye veya “Hakkımızda” bölümünü doldurmak nadir değildir.

Sayfa, uygulamanız hakkında daha fazla bilgi edinmekle ilgileniyorlarsa, insanları yönlendirebileceğiniz merkezi bir nokta olarak sunulur. Uygulamanızı yaparken, App Store’da henüz bir uygulama sayfanız yok, bu nedenle müşterileri beklemek için başka bir şeye ihtiyacınız olacak.

Bir App Store sayfanız olsa bile , bu sayfada blog yazamaz, haber bültenleri gönderemez veya ilk uygulayıcılardan geri bildirim isteyemezsiniz. Basit bir web sayfası ulaşmak ve hizmet etmek istediğiniz insanlarla kalıcı bir bağlantı oluşturmak için uzun bir yol gidiyor.

Web sayfalarınızı oluşturmak için etkili araçlardır Çarpıcı , WordPress ve Leadpages . Bu araçların hiçbiri herhangi bir HTML bilgisi gerektirmez.

2018’de, birçok uygulama geliştiricisi, Uygulama Mağazasını, uygulamalarını pazarlayan tek kanal olarak görmeye devam ediyor. Bu kaçırılmış bir fırsat, çünkü uygulama yüklemelerine neden olabilecek birçok başka pazarlama kanalı var. Bunların çoğu bir web sitesiyle en iyi şekilde çalışır, bu nedenle uygulamanızı oluştururken bir açılış sayfası oluşturmayı düşünün.

6. Xcode ve Swift ile App Yap

Sonunda buradayız. Uygulamanızı oluşturma zamanı!

Artık uygulama projeniz için temel hazırladığınıza göre, uygulamanın kendisini oluşturmak çok daha kolay hale geliyor. Uygulamanızın tasarımı olan örnekler oluşturdunuz ve uygulamanızı bir web sitesiyle pazarlamak için ilk adımları aldınız. Gidecek yol!

İcode uygulamalarını Xcode ve Swift ile geliştiriyorsunuz . Xcode IDE bir proje yöneticisi, kod editörü, dahili dokümantasyon, hata ayıklama araçları ve uygulamanızın kullanıcı arayüzünü oluşturmak için kullandığınız bir araç olan Arayüz Oluşturucu içerir. Bir iOS uygulaması yapmak için ihtiyacınız olan her şey!

Xcode yalnızca macOS’ta çalışır, bu yüzden iOS uygulamaları yapmak istiyorsanız bir Mac bilgisayarına erişmeniz gerekir.

Swift, güçlü ve sezgisel bir programlama dilidir ve iOS, macOS, tvOS ve watchOS uygulamaları oluşturmak için varsayılan programlama dilidir. Bugün iOS gelişimini öğreniyorsanız, Objective-C yerine Swift öğrenmenizi öneririm.

Uygulama geliştirmeyi iki kategoriye ayırabilirsiniz:

 1. Ön uç: Bu, görebileceğiniz uygulamanın bir parçasıdır. Düzen, gezinme, grafikler, kullanıcı etkileşimi, animasyon ve veri işlemeyi içerir.
 2. Arka uç: Bu, göremediğiniz uygulamanın bir parçasıdır. Veritabanları, ağ iletişimi, veri depolama ve kullanıcı yönetimi içerir.

Uygulamanızın ön ucunu oluşturduğunuzda, uygulamanın kullanıcı arayüzlerini oluşturursunuz ve kullanıcılar uygulamanızla etkileşime girdiğinde ne olması gerektiğini belirlersiniz. Uygulamanızın navigasyonunu ayarladınız ve uygulamanın özelliklerini oluşturuyorsunuz.

Uygulamanızın arka ucu çoğunlukla veri depolar. Bugünlerde pek çok uygulama Firebase veya Ayrıştırma Sunucusu gibi bulut tabanlı arka uçlardan yararlanıyor .

Fotoğraflar, tweets veya sosyal medya gönderileri gibi uygulamada veriler oluşturulduğunda, bu veriler buluta yüklenir ve bir veritabanında depolanır. Uygulama, bu verilerin yerel kopyalarını saklar ve yeni veriler geldiğinde bunları günceller.

Bir geliştirici olarak, ön ucu ve arka ucu birbiriyle bütünleştiriyorsunuz. Bir Twitter uygulaması oluşturduğunuzu düşünün. Tweet’leri oluşturmak ve görüntülemek için kullanıcı arayüzleri oluşturuyorsunuz ve bu kullanıcı arayüzlerini arka uç veritabanına bağlıyorsunuz. Yeni oluşturulan tweetler veritabanına kaydedilir ve daha önce kaydedilen tweetler veritabanından okunabilir.

Çok sayıda araç, uygulama geliştirme sürecini hızlandırabilir. Her şeyi kendi başına kodlamak zorunda değilsin. Nişanlı bir açık kaynak topluluğu ve ticari gelişim araçlarının yayılması sayesinde, aralarından seçim yapabileceğiniz araçlar, kütüphaneler ve çerçeveler bulunmaktadır.

İOS uygulamaları oluşturmak için en sevdiğim araçları aşağıda bulabilirsiniz:

 • İOS geliştirmesi için Xcode , Interface Builder ve Swift
 • Balsamiq örnekler ve grafik tasarım ve UI / UX için eskiz
 • CocoaPods ve Alamofire , SwiftyJSON ve MBProgressHUD gibi kütüphaneler
 • Depolama ve veritabanları için Firebase , Ayrıştırma Platformu , Bölge ve Temel Veriler
 • Fastlane , uygulama yayınlama iş akışınızı otomatikleştirir (diğer şeylerin yanı sıra)
 • PaintCode görsel olarak tasarlanmış UI öğelerinizi çalışma Swift koduna dönüştürür
 • Elma Geliştirici Belgeleri hemen hemen her iOS bileşende süper yararlı makaleler, öğreticiler ve belgeleri vardır
 • TestFlight , uygulamanızı beta test etmek için varsayılan platformdur (aşağıya bakın) ve bununla uygulamanızı 10.000 cihaza dağıtabilirsiniz

Kodlamayı öğrenmek zor, tıpkı başka bir beceriyi öğrenmek gibi. Swift, Xcode ve bugün mevcut olan birçok geliştirme aracı, kendi uygulamalarınızı yapmayı hiç olmadığı kadar kolaylaştırıyor.

İOS gelişimini öğrenmek için ilham alıyorsanız, iyi bir kitap veya kurs satın almanızı öneririm. Bugünlerde ücretsiz olarak her şeyi çevrimiçi olarak öğrenebilirsiniz, örneğin öğreticilerle iOS geliştirme. Bunu yapmak her zaman iyi bir fikir değildir.

Yalnızca öğreticilerle öğrenmek kötü bir yaklaşımdır, çünkü birçok temel konuyu ve en iyi uygulamaları kaçırırsınız. Çoğu iOS öğreticisi size yalnızca yüzeysel kodlama püf noktalarını öğretir ve sonuç olarak kendi başınıza kodlama yapmanıza gerek kalmaz.

Sıfırdan Uygulama Mağazası gibi bazı çevrimiçi kurslar, yalnızca üyelere açık olan bir topluluğa erişim sağlama avantajına sahiptir. Sizin gibi aynı zorluklarla karşı karşıya olan kendiniz gibi geliştiricilerle bağlantı kurabilirsiniz.

Zero to App Store aynı zamanda kurs hocunuza bire bir erişmenizi sağlar, böylece ihtiyacınız olduğunda soru sorabilir ve yardım alabilirsiniz. Bunun, geliştiricilerin öğrenme deneyimleri için hayati olduğu kanıtlanmıştır.

Ve son fakat en az değil: pratik yapmayı unutma! Pratik yapmak mükemmelleştirir. Öğrendiklerinizi pratik yapmayacaksanız, iOS geliştirme ile ilgili YouTube videolarını izlemenin anlamı yoktur.

Kendi kendini geliştiren geliştiriciler bunu biliyor çünkü programlamayı öğrenirken yıllarını kendi başlarına çözümler bulmak için harcadılar. Bu fikir her zaman kurslara, kitaplara ve derslere dahil değildir.

Başlangıç ​​seviyesindeki geliştiricilerin çoğu iOS eğitimlerini takip etmekten kendi başlarına kod yazmaya geçmekte zorlanıyor ve bu tam olarak uygulamanın ustalığa yönlendirdiği yer. Gün içinde veya hafta boyunca bir süre ayırmak, pratik yapmak, deney yapmak, hata yapmak ve yeni teknikler öğrenmek istiyorsunuz.

7. App Store’da Uygulamanızı Başlatın

Uygulamanızı başlatmaya hazır mısınız? Artık uygulamayı oluşturduğunuza göre, App Store’da başlatmanın zamanı geldi.

Uygulamanızı App Store’da yayınlama süreci basittir:

 1. İTunes Connect ile uygulamanızın başlığını ve meta verilerini hazırlayın
 2. En son uygulama derlemenizi Xcode ile App Store’a yükleyin
 3. Apple, App Store İnceleme Kılavuzunu izleyerek uygulamanızı inceliyor
 4. Uygulamanız onaylandığında, App Store’da canlı olarak yayınlanır.
 5. YAPILAN! Kullanıcılar artık uygulamanızı indirebilir ve yükleyebilir

Bir uygulama yapmak ve App Store’da yayınlamak heyecan verici! Başkalarının görmesi ve deneyimlemesi için bir şey inşa etmek, onu dünyaya sürmek çok heyecan verici ve harika bir duygu. Tebrikler!

Sıradaki ne?

Uygulamanızı yayınladığınızda, çalışma durmaz. Aslında, daha yeni başladı! Erken bir evlat edinici geribildirimi topladıktan sonra (aşağıya bakınız), uygulamanızı iyileştirmek için çizim tahtasına geri dönersiniz.

Bazı pazar araştırmaları yapar, örneklerinizi ve tasarımlarınızı geliştirir ve yeni özellikler geliştirirsiniz. App Store’da uygulamanızın bir sonraki sürümünü başlatırsınız ve döngü tekrar başlar. Bu yinelemeli bir süreçtir.

Ayrıca uygulamanızı tanıtmanız gerekir . Uygulamanızı başlatmadan önce tanıtmaya başlamanızı öneririm. Başlamadan önce bir miktar vızıltı oluşturursunuz , böylece gerçekten fırlatıldığında zemine koşarsınız.

İşte bazı fikirler:

 • Bir blog başlatın ve insanlara uygulamanız hakkında bilgi vermek için içerik pazarlamasını kullanın
 • Uygulamanızı Product Hunt gibi küratörlü platformlara gönderin
 • Yerel tanıtım alın ve alanınızdaki etkileyicilerle bağlantı kurun
 • Yeni uygulama kullanıcıları için yeni bir kampanya oluşturun
 • App Store Optimizasyonuyla uygulamanızın anahtar kelimelerini optimize edin
 • Önce 1, sonra 10, sonra 1000, ardından 10.000 almaya odaklanın
 • Daha fazla kişi kullandıkça daha iyi hale gelen bir ürün oluşturmak için ağ efektini kullanın ve kişilerin uygulamanızı başkalarıyla paylaşmasına yardımcı olun
 • Facebook’ta bir App Install kampanyası oluşturun veya App Store’da Arama Ağı kullanın
 • Uygulama kullanıcılarından bir inceleme isteğinde bulunmak için SKStoreReviewController’ıkullanın (daha sonra App Store sıralamanızı yükseltir)
 • Uygulamanızın meta verilerini ve ekran görüntülerini iyileştirin ve insanlara uygulamanızı kullanmanın yararlarını söyleyin (yalnızca özellikleri listeleme yerine)

Ne yapmayı seçerseniz seçin: ona bağlı kalın . 1000 teknikte ustalaşan savaşçıdan korkmuyorum, fakat bin defa teknik yapan savaşçıdan korkuyorum. Aynı şey pazarlama için de geçerli: tutarlılık önemlidir!

8. Doğru İnsanlara Ulaşmak İçin Uygulamanızı Pazarlayın

Uygulama geliştiricileri problem çözücülerdir. Uygulamanız biri için bir sorunu çözüyor ve bu, uygulamanızı kurmaya ve kullanmaya ikna eden şey. Ama hepsi bu kadar mı?

Pazarlama değişimin gerçekleşmesine yardımcı olur. Mesela eski bir çözümden yenisine geçmek. Bir uygulama geliştiricisi olarak, çalışmanızın bir parçası insanların bu geçişi gerçekleştirmelerine yardımcı olmaktır.

Pazarlama, özellikle de teknoloji fikirli insanlar arasında kötü bir üne sahiptir. Pazarlama hakkında düşünürken, ucuz kapıdan kapıya satış görevlisini, Facebook’un özel bilgilerini nasıl sattığını ve insanları ihtiyaç duymadıkları şeyleri almaya ikna etmeyi düşünürler.

Geliştiriciler genellikle iyi ürünlerin pazarlamaya ihtiyacı olmadığını düşünür . Delinmiş bir deliğe ihtiyacınız olduğunda, doğru matkap ucunu satın alırsınız. Mantıklı, değil mi? O zaman pazarlamaya ne için ihtiyacınız var?

Satın aldığımız çoğu ürün, matkap uçları kadar kolay değil. İnsanları Android yerine iPhone seçmeye iten nedir? Neden Volkswagen yerine Tesla almalı? İnsanlar aç oldukları için 3 Michelin yıldızlı bir restorana mı gidiyor?

Pazarlama, insanlara kim olduğunuzu, neyi temsil ettiğinizi ve mevcut alternatiflerden nasıl farklı olduğunuzu söyleyen ses. Pazarlama güven, empati ve insanlarla bağlantı kurma ile ilgilidir.

Birine çözümünüzün onlar için en iyi olamayacağını söyleme konusunda alçakgönüllülüğe sahip olmak ve yarattıklarınızdan faydalanabilecek kişilerle konuşma cesaretine sahip olmakla ilgilidir.

Uygulama geliştiricisi olarak pazarlamaya mı ihtiyacınız var? Cehennem YEAH! Fikirlerinin yayılmasını istiyorsun, değil mi? Doğru insanlar fayda sağladığında ürününüz daha iyi hale gelir. Pazarlama bu insanlara ulaşmanın bir yoludur. Akıllıca kullanın ve mantığın arkasına saklamayın. Pazarlama, mantıkla çözemediğiniz bir sorudur – ilerlemenin tek yolu kişisel bir bağlantı kurmaktır.

Nereden başlıyorsun? 3 basit soru sorun:

 • Uygulamanız hangi sorunu çözüyor?
 • Uygulamanız kimin için?
 • Bu insanlara nasıl ulaşabilirsiniz?

Uygulamanızla ilgili konular hakkında yazmak, bir reklam kampanyası başlatmak veya yeni kullanıcılar başlatmak gibi daha önce açıklanan taktikleri kullanın. İnsanların uygulamanızın onlar için olduğunu keşfetmesine yardımcı olun .

9. Kullanıcı Geri Bildirimi ile Uygulamanızı Geliştirin

Bir uygulama yapmak için gerçek kullanıcı geri bildirimi önemlidir. Uygulamanızı geliştirmek için bir kullanıcının deneyimini ve geri bildirimlerini kullanırsınız. Peki, bunu nasıl yapıyorsun?

 • Nicel veri toplamak için uygulama analitiklerini kullanın
 • Nitel veri elde etmek için anketleri ve röportajları kullanın
 • Kullanıcılarınızla düzenli olarak konuşun ve kişisel bir bağlantı kurun

Uygulamanızın kullanıcılarından geri bildirim almanın en kolay yolu, nasıl yaptıklarını ve uygulamanızı nasıl kullandıklarını sormaları için onlara kişisel bir e-posta göndermektir. Kelimenin tam anlamıyla soruyorsun: “Uygulamamı nasıl kullanıyorsun?”

Anahtar “nasıl” dır. Uygulamanızı beğenip beğenmediklerini veya nasıl iyileştirilmiş görmek istediklerini veya yeni bir özellik hakkında ne düşündüklerini sormazsınız. Bu soruları sorabilirsiniz, ancak size muhtemelen cevaplanmış cevaplar verebilirler. İhtiyacın olan gerçek dünya cevapları.

Beni Düşünme adlı kitabında Steve Krug, gerçek kullanıcıları uygulamanızı kullanırken izlemekistediğinizi savunuyor . Onlara uygulamanızda belirli bir eylemde bulunmalarını neyin teşvik ettiğini veya sonuç olarak ne beklediklerini sorabilirsiniz, ancak sorular hakkında çok fazla düşünmelerini istemezsiniz.

Anket yapma ve odak gruplarını yönetme riski, insanların ne düşündüklerini düşünmeye ve belirli senaryolarda nasıl tepki vereceğini düşünmeye başlamalarıdır. Onları araştırmakta olduğunuz senaryoya koymak ve ne yaptıklarını izlemek daha iyidir!

Bu geri bildirim oturumlarından bazılarını yaptıktan sonra, uygulamanızda farklı olacağını düşündüğünüz etkileşimleri belirlersiniz. Beklentilerinizi gerçek dünya sonuçlarıyla karşılaştırırsınız ve eşleşip eşleşmediklerini görürsünüz. Olmazsa, beklentilerinizi veya uygulamanızı değiştirmeniz gerekir.

Potansiyel iyileştirmelerin bir listesini yapın ve bu iki kategorideki öğeleri düzeltin:

 • Açıkça yanlış olan şeyleri düzeltin
 • Düzeltmesi kolay olan şeyleri düzeltin

Çok karmaşık yapmayın, bu roket bilimi değil! Geliştirilmesi gereken şeyleri iyileştirin ve uygulamanızın yeni bir sürümünü hemen başlatın.

Kullanıcı geri bildirimleriyle çalışmanın anahtarı eylemleri ve sonuçları denemektir. Test edene ve sonuçları ölçene kadar kimse neyin en iyi şekilde çalıştığını bilmiyor. Denemelerdeki geri dönüş süreniz ve geliştirmeleriniz ne kadar hızlı olursa, uygulamanız o kadar hızlı iyileşir.

TestFlight ile uygulamanızı beta test edebilirsiniz . Bazı kişileri uygulamanızı test etmeye davet edin ve bir sonraki uygulamanızı kendilerine gönderin. 10.000 kişiye kadar davet edebilir ve en son yinelemeniz hakkında hızlı geri bildirimde bulunabilirler.

  Uygulamalarınızı App Store’dayayınlayın

Sıradaki ne?

İlk olarak, adım adım bir şablon izleyerek hiçbir yaratıcı çalışmanın yapılmadığı önemlidir. Artık adımları biliyorsunuz, ancak bu adımları uygulamanız başarılı bir uygulama yapmanın önemi.

İkincisi, uygulamanızı bir işletme olarak değerlendirmeniz gerekir. Bir işletmenin değer sunması ve bir ücret talep ederek değer sunma yeteneğini elinde tutması bir amaçtır. Yararlı olduğun için para alıyorsun ve sonuç olarak işinde kalıyorsun.

Bu uygulama işleminde nerede olduğunuzu çözmenizi ve bir sonraki adımı mümkün olan en iyi şekilde atmanızı öneririm. Adım atmaya, hız kazanmaya, içgörü kazanmaya devam edin ve durmayın. Siz bilmeden önce, uygulamanızla bir etki yaratıyorsunuz – ya da sadece eğlenin!

İyi şanslar ve mutlu uygulama yapımı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir