Evde El İşi Yaparak Para Kazanmak

El işi bir hobi olarak yaparsanız, para kazanma işine dönüştürmeyi hayal etmiş olabilirsiniz.

Ancak bir hayal olarak kalması gerektiğini varsaymak için hiçbir sebep yoktur; Bunu başarmayı başaran birçok insan var.

Bunun bir örneği, bu yıl 80.000 £ ‘luk örme hayvan kafalarını duvara monteli av kupaları tarzında satmaktan ciro etmeyi bekleyen Louise Walker.

El sanatlarından para kazanmayı başaran bir diğer kişi de, kendisine el yapımı tebrik kartları hazırlamaktan 20.000 £ maaş ödeyebilen Kate Broughton.

Bu iki hikayenin ortak yanı, her iki girişimcinin de Etsy web sitesini kullanarak işe başladıkları. Bu web sitesi, bireylerin çevrimiçi mağazalarından zanaat ürünleri satmalarına izin veriyor ve hobilerinden para kazanabilecek daha birçok insan var.

Etsy şu anda milyonlarca çevrimiçi mağazaya yaklaşırken, ticaret için çok fazla rekabet var ve kalabalık bir pazar gibi görünebilir. Diğer web siteleri de benzer bir hizmet sunabilir veya alternatif olarak, ürününüzü mağazasında satış fiyatının bir yüzdesine satmak için yerel bir şirketle ekip kurmayı düşünebilirsiniz.

Hangi rotadan aşağı inerseniz, bu başarı öykülerinden biri olmayı denemek istiyorsanız göz önünde bulundurulacak çok şey var.

Satış noktanızı seçin

İnternet üzerinden

Web sitelerinde ürünlerinizi satmak için çeşitli seçenekler vardır. Hem Etsy, hem de Amazon ve eBay hem çevrimiçi mağazalar sunuyor, ancak hepsi de eşyalarınızı listeleme ücreti alıyorlar (bu yüzden birinin ısırmasına bakılmaksızın küçük bir miktar ödersiniz) ve sattığınız herhangi bir şeyden kazancınızın bir yüzdesini alırsınız. 

Tek başına gidebilir ve işletmeniz için bir Facebook sayfası oluşturabilirsiniz  – herhangi bir satışınızı kendi hesabınıza bir bağlantı göndererek veya bunları faturayla göndererek yönetmeniz gerekeceğinden biraz daha fazla olabilir, ancak bu daha karlı olabilir uzun vadede.

Kickstarter bir zanaat projesi bölümüne sahiptir ve bu, kendinizi bir ürün yelpazesine adamadan önce talebi ölçebilecek ve ürünlerinizi üretmeye başlamadan önce garantili satışlara sahip olduğunuzu bilme avantajına sahiptir. 

Çevrimdışı

Kahve dükkanı veya kitapçı gibi yerel bir işletme ile birlikte çalışmak size oldukça farklı bir deneyim sunar. 

Küçük işletmeler genellikle ‘Satış veya geri dönüş’ teklif ederler, bu da esasen mağazalarında sergilemek için stoklarınızı ödünç alırlar ve satmazlarsa tekrar toplamak zorundasınız. Satış yaparsa, genellikle% 40 civarında bir kesim alırlar. Alternatif olarak, stokunuzu sizden ticari fiyatlarla satın almak isteyebilirler, böylece satış sırasında daha fazla kar marjı yapabilirler – genellikle kartlar gibi daha küçük bilet eşyalarında, satış veya iade rekorunu tutmak için çok fazla güçlük çekerler. 

Ayrıca, müşterilerinizle ürünleriniz hakkında neleri sevdikleri hakkında konuşabilir ve olası iyileştirmeler için fikir edinebilirsiniz. Yerel olarak üretilen ve alıcılara cazip gelebileceğini kanıtlayabilecek şekilde pazarlayabilmenin de yararı vardır.

Yerel topluluğunuzu destekleyin

Haziran 2018 yılında Harrogate bağımsız kitapçı Hayali denilen şeyler Kitabevi bir gönderilen umutsuz tweet  ‘okundu .

Twitter’ın dikkatini çekti ve yazının yazıldığı sırada yaklaşık 6.000 retweet almıştı ve insanlar emir vermeye başladılar.

Başka bir deyişle, eğer yerel bir kitapçıya, sanat galerisine veya kafeye giriyorsanız ve gördüklerinizden hoşlanıyorsanız ama istemiyorsanız çok harcamak için – sadece bir kart al. Herkes kartlarını büyük süpermarkette almak yerine bunu yaptıysa, yüzlerce yerel işletme ticarete devam edebilecektir. 

Ve eğer hala ticaret yapıyorlarsa, el sanatlarınızı da yanlarında satmayı sorabilirsiniz.

Bilgi Güçtür

Araştırmanı yaptığından emin ol. 

Bu, değerlendirmek için farklı çıkış seçeneklerine bakmayı içerir:

• Orada ne tür bir rekabet var?

• Ne satıyor

• Ürününüzü fotoğraflar, açıklamalar, kişiselleştirme seçenekleri ve aklınıza gelebilecek neredeyse her şey açısından pazarlamak, ürününüzü diğerlerinden ayırıyor.

Kalite değil miktar

Pazarda başka neler olduğunu gördükten sonra, önerilen ürünün başka bir üründe sunulan ile karşılaştırılabilir olup olmadığını bileceksiniz. 

Olmazsa, seçeneklerinizi dikkate almanız gerekecek – pazar seviyesini karşılamak için teknenizi geliştirmek için çok çalışabilir veya çok özel bir şey yapıp başka bir şeyden farklı olarak bakabilirsiniz.

Başka hiç kimsenin üretmediği bir ürün yaratabiliyorsanız, talep edeceğini varsayarsak kesinlikle öne çıkacak ve satış yapacaksınız. 

Genel bir kural, ürününüzü satın alıp almayacağınızı kendinize sormaktır. Cevabınız hayır ise, orada biraz da bir şey seçmiş olabilirsiniz ve çizim tahtasına geri dönmeniz gerekebilir.

Sabır bir erdemdir

Çoğu işletmenin ilk yıllarında kar elde etmediğini ve herhangi bir araç veya toplu alım malzemesi satın almak zorunda kaldığınızda, aynı şeyin küçük işletmeler için de geçerli olacağını hatırlamak önemlidir.

Ne kadar çok koyarsanız, o kadar fazla çıkmanız muhtemeldir; Rahatça çalıştığınız seviyeyi ölçmeniz gerekir. 

Sadece hobinize devam etmenize izin vermek için ayda bir veya iki ürün satmak isteyebilirsiniz; eğer durum buysa, sadece elinizden geldiği kadar zaman ayırmanız yeterlidir.

Her şey para, para ile ilgili

Ürününüzü uygun şekilde fiyatlandırmanızı sağlamalısınız. 

Cironun karla eşit olmadığını ve tüm maliyetlerinizi dikkate almanız gerekeceğini unutmayın. 

Bu, malzemeler, posta ücreti ve seçtiğiniz prize ödemeniz gereken ücretler gibi bariz maliyetlerdir.

Ayrıca, bir oda ya da depo kiralamanız gerekiyorsa kullanabileceğiniz tüm ekipmanların aşınma ve yıpranma maliyetlerini, hatta kira maliyetlerini ve ayrıca kendiniz için kar elde etmek için biraz fazladan ilave etmek isteyeceksiniz.

 Kar unsuru muhtemelen kendinizi araştırmanızdan değerlendirmeniz gereken pazar yerinde nerede konumlandırmak istediğinize bağlı olacaktır.

Müşteri her zaman haklıdır

Müşterilerinize iyi davrandığınızdan emin olun, özellikle sadece birkaç siparişiniz olduğu ilk günlerde. 

Ağızdan çıkan kelime ve web sitelerinde yer alan tavsiyeler satışlarınızı artırmak için hayati öneme sahip olacaktır. 

Öğeleriniz teslim edildiğinde iyi bir şekilde paketlendiklerinden ve nakliye sırasında zarar görmemelerinin muhtemel olduğundan ve reklamı yapılan zaman çizelgelerinde gönderildiğinden emin olun.

Ne satıyorsa onu kokla.

Satışlarınızı analiz edebilme becerisi çok faydalıdır. 

Bazı çevrimiçi mağazalar bunu yapmanıza izin verecektir, ancak bu bir seçenek değilse, satışlarınızı mümkün olduğunca kaydetmeniz gerekir. 

Çırak İzleyicileri, Alan Sugar’a yarışmacılara “neyin sattığını koklamalarını” söylediklerini duyacaklardı. 

Birden fazla ürününüz veya priziniz varsa, satışlarınızı nerede yaptığınızı bilmek ürünlerinizi daha karlı bir şekilde tahsis etmenize olanak sağlar.

Neden yaptığını hatırla.

Bir hobiyi küçük bir işletmeye dönüştürmek, her zaman sevdiğiniz bir şeyi bir angaryaya çevirme riski taşır. 

Neden ürünlerinizi satmaya başlamak istediğinizi bildiğinizden emin olun. 

Para kazanmak için mi? Öyleyse sorun değil, ancak bir noktada daha önce olduğu kadar eğlenceli olamayacağını unutmayın; finansal ödül hedef haline gelecektir. 

Sadece öyleyse, hobinize devam edip başkalarıyla paylaşabilirsiniz, o zaman zihninizin en başında durduğundan ve emirlere uymaya çalışırken kendinize fazla çalışmadığınızdan emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir